باورهای غلط اعتیاد

باورهای غلط اعتیاد که باید بدانید

باورهای غلط اعتیاد به‌صورت گسترده‌ای اشتباه گرفته شده است و بااین‌حال میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. ازآنجایی‌که اختلالات مرتبط با اعتیاد اغلب با تبعیض و نارضایتی اجتماعی همراه است، انواع باورهای غلط اعتیاد ایجاد شده است.

در واقع، رسانه‌ها اغلب معتادان را به‌عنوان افرادی خشن و خطرناک معرفی می‌کنند که به‌سختی می‌توانند از خود مراقبت کنند. بااین‌حال اکثر معتادان افراد عادی هستند که با یک کشمکش درونی زندگی می‌کنند. برخی از تصورات غلط رایج در مورد اعتیاد می‌تواند آسیب‌زا باشد. بیاموزید که چرا اعتیاد به مواد مخدر و الکل یک شکست اخلاقی نیست. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با اعتیاد دست‌وپنجه نرم می‌کنید، احتمالاً توصیه‌های خیرخواهانه زیادی را از افرادی شنیده‌اید که واقعاً درک نمی‌کنند درحالی‌ که درست است.

باورهای غلط در مورد اعتیاد

اعتیاد یک موضوع پیچیده بوده و هنوز سوءتفاهم گسترده‌ای در مورد آن وجود دارد. در تلاش برای روشن‌کردن حقیقت، فهرستی از باورهای غلط اعتیاد را گردآوری کرده‌ایم.

تصور اشتباه شماره ۱: اعتیاد یک مسئله اخلاقی است یا یک انتخاب؟

برای قرن‌ها، اعتیاد به‌عنوان یک شکست اخلاقی تلقی شده است. باور رایج این بوده است که کسانی که به مواد مخدر یا الکل معتاد هستند به‌اندازه کافی قوی نیستند که بر آن غلبه کنند. برخی از مردم بر این باورند که یک مشکل ذاتی در مورد فردی که با اعتیاد دست‌وپنجه نرم می‌کند وجود دارد. به طرز عجیبی، این هنوز یکی از باورهای غلط اعتیاد است.

آیا می دانید: اعتیاد چیست؟

اعتیاد یک انتخاب نیست همان‌طور که سرطان یک انتخاب نیست. بله در ابتدا فرد معتاد به طور داوطلبانه مواد را انتخاب می‌کند اما آنچه پس از آن اتفاق می‌افتد یک واکنش شیمیایی قوی در مغز است و ولع ایجاد می‌کند. باگذشت زمان مغز نیاز فیزیولوژیکی به مواد پیدا می‌کند که این یک شکست اخلاقی نیست. این نتیجه تغییرات در مغز است.

برخی افراد نیز بر اساس عوامل بیولوژیکی و محیطی مستعد اعتیاد هستند. معتاد آدم بدی بااخلاق وحشتناک نیست آنها از یک اختلال مغزی رنج می‌برند که می‌تواند ارثی باشد.  امروزه ما اعتیاد را بسیار متفاوت درک می‌کنیم. علم مدرن نشان داده است که اعتیاد یک بیماری است نه یک انتخاب. اگر با اعتیاد زندگی می‌کنید، به این معنی نیست که ضعیف هستید. این به‌سادگی به این معنی است که شما به کمک نیاز دارید. پیداکردن یک برنامه درمانی پزشکی می‌تواند به بهبودی شما کمک کند.

تصور غلط شماره ۲: معتادان باید فقط از قدرت اراده استفاده کنند

 اعتیاد ارتباط بسیار کمی با قدرت اراده دارد. این یک بیماری مغزی است و بیماری‌ها مربوط به قدرت اراده نیستند. اعتیاد مغز را تغییر می‌دهد، بنابراین وقتی افراد می‌خواهند ترک کنند، اگر واقعاً معتاد هستند، نمی‌توانند و می‌تواند زندگی آنها را به روش‌های بسیار مضری تحت‌الشعاع قرار دهد. مغز آنها به دلیل اعتیاد دچار تغییرات شیمیایی شده است و به‌درستی کار نمی‌کند. معتادان افراد ضعیف‌النفس نیستند در واقع آنها اغلب دارای اراده قوی هستند. مغز به آنها اطلاعات غلط می‌دهد و توانایی انتخاب از بین می‌رود.

تصور اشتباه شماره ۳: اعتیاد فقط در مورد مواد مخدر است

درحالی‌ که اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی گسترده و شناخته شده است، بسیاری از اعتیادهای دیگر وجود دارند که زیر رادار پرواز می‌کنند. این اعتیادها به‌عنوان اعتیاد فرآیندی شناخته می‌شوند. اعتیاد به فرایند، زمانی اتفاق می‌افتد که فرد نه به یک ماده شیمیایی، بلکه به یک رفتار اجباری مانند خرید، بازی، رابطه جنسی، قمار یا حتی پرخوری وابسته باشد.

مصرف زیاد مشروبات الکلی و اعتیاد به آن

اغلب اوقات زندگی یک فرد حول این رفتار می‌چرخد اما آنها آن را پنهان نگه می‌دارند. به‌عنوان مثال قمار را در نظر بگیرید. افراد زیادی وجود دارند که می‌توانند برای تفریح ​​قمار کنند. میلیون‌ها گردشگر هرساله برای قمار و تماشای نمایش به لاس‌وگاس می‌روند. همه معتاد نمی‌شوند اما افراد زیادی هستند که معتاد می‌شوند. اعتیاد به فرایند می‌تواند به‌اندازه مواد مخدر و الکل قوی باشد و عواقب آن به همان شدت است.

تصور غلط شماره ۴: معتادان به‌راحتی قابل‌شناسایی نیستند

به نظر می‌رسد که این باید در حال حاضر دانش عمومی باشد اما حقیقت این است که هر کسی می‌تواند معتاد باشد و اغلب دیدن آن سخت است. اعتیاد همه کلیشه‌ها را می‌شکند. هیچ‌کس از اعتیاد معاف نیست و این می‌تواند هرکسی باشد. اعتیاد تبعیض قائل نمی‌شود و بر همه نژادها، طبقات، حرفه‌ها، سنین، جنسیت‌ها و …. تأثیر می‌گذارد.

باورهای غلط اعتیاد شماره ۵: مصرف قرص‌ها بسیار کمتر از مواد غیرقانونی اعتیادآور است

قرص‌های تجویزی به همان اندازه مواد غیرقانونی خطرناک هستند. فقط به این دلیل که پزشک یک قرص را تجویز می‌کند به این معنی نیست که برای همه بی‌خطر است. داروهای تجویزی هنگامی که تحت نظارت پزشک استفاده می‌شود می‌توانند برای درمان درد یا سایر شرایط مؤثر باشند. بااین‌حال این داروها در صورت سوء مصرف، به‌ویژه توسط نوجوانان و جوانان می‌توانند خطرناک باشند.

طبق گزارش مؤسسه ملی سوءمصرف مواد مخدر در بین جوانان ۱۸ تا ۲۵ ساله، ۱۴ درصد از داروهای تجویزی به دلایل غیرپزشکی استفاده کرده‌اند. داروهای تجویزی که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل داروهای ADHD، داروهای ضد درد مخدر و داروهایی هستند که برای درمان اضطراب در نظر گرفته شده‌اند. متأسفانه، سوء مصرف این داروها می‌تواند کشنده باشد، به‌طوری‌که تقریباً پنج بزرگسال جوان هر روز به دلیل مصرف بیش از حد داروهای تجویزی می‌میرند. داروهای تجویزی این پتانسیل را دارند که به‌اندازه داروهای غیرقانونی اعتیادآور و کشنده باشند.

باورهای غلط اعتیاد شماره ۶: یک معتاد همیشه معتاد است

خبر خوب این است که اعتیاد یک اختلال قابل درمان است. معتادانی که به دنبال کمک هستند می‌توانند بهبود یابند و به زندگی پرباری ادامه دهند. از طریق مراکز درمانی، هم بستری و هم سرپایی، و همچنین برنامه‌های بهبودی و مشاوره ترک اعتیاد می‌توان کمک گرفت. ماهیت مزمن اعتیاد به این معنی است که برای برخی از افراد، بازگشت به مصرف مواد مخدر پس از تلاش برای ترک می‌تواند بخشی از این روند باشد اما درمان‌های مؤثر برای کمک به پیشگیری از اعتیاد طراحی شده است. و حقیقت این است که بسیاری از معتادان بهبود می‌یابند.

تصور اشتباه شماره ۷: شما نمی‌توانید به ماری‌جوانا معتاد شوید.

بر اساس تحقیقات جان هاپکینز و دیگر رهبران، یکی از باورهای غلط اعتیاد در بین مردم این است که که ماری‌جوانا اعتیادآور نیست اما واقعیت این است که مصرف نیکوتین اعتیادآور است و منجر به هوس می‌شود. ماری‌جوانا ممکن است به‌عنوان یک ماده مخدر غیر اعتیادآور نیز در نظر گرفته شود اما امکان ایجاد وابستگی به این ماده وجود دارد. مؤسسه ملی سوءمصرف مواد مخدر گزارش می‌دهد که ۳۰ درصد از افرادی که ماری‌جوانا مصرف می‌کنند معتاد می‌شوند. اگر علائمی مانند میل شدید به ماری‌جوانا، ناتوانی در کاهش مصرف خود، یا از دست دادن کار به دلیل مصرف ماری‌جوانا را دارید، ممکن است به ماری‌جوانا اعتیاد داشته باشید.

تصور اشتباه شماره ۸: سم‌زدایی کافی است

سم‌زدایی دوره زمانی است که شما روی خارج کردن تمام مواد سمی از سیستم خود تمرکز می‌کنید. این روند می‌تواند منجر به علائم ناراحت‌کننده ترک شود. به همین دلیل بهتر است سم‌زدایی را در یک مرکز بهبود یا حداقل در یک محیط سرپایی انجام دهید، تا پزشکان بتوانند علائم شما را زیر نظر بگیرند و در صورت لزوم مداخله کنند. موسسه راهی به سوی نور می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد اما به همین‌جا ختم نمی‌شود. هوشیار شدن تنها اولین قدم در مسیر بهبودی است. هوشیار ماندن – این چالش بعدی است.

باورهای غلط اعتیاد شماره ۹: توان‌بخشی کار نمی‌کند

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به‌تنهایی با اعتیاد خود مبارزه کنند تا اینکه به دنبال درمان باشند، زیرا معتقدند بازپروری اتلاف وقت است. درمان اعتیاد می‌تواند یک روش مؤثر برای ترک اولیه و ادامه هوشیاری باشد. مؤسسه ملی سوءمصرف الکل و الکلیسم بیان می‌کند: “تحقیقات نشان می‌دهد که حدود یک سوم افرادی که برای مشکلات اعتیاد تحت درمان قرار می‌گیرند، یک سال بعد علائم دیگری ندارند. بسیاری دیگر به میزان قابل‌توجهی مصرف خود را کاهش می‌دهند و مشکلات کمتری را گزارش می‌کنند.

توان‌بخشی فقط یک مکان نیست. این یک آموزش و یک سبک زندگی است. اینجاست که مهارت‌های لازم برای مبارزه با هوس‌ها را به دست می‌آورید و می‌توانید طعم زندگی‌تان بدون اعتیاد را بچشید. این تیمی از پزشکان دلسوز هستند که آماده‌اند به شما کمک کنند تا آزادی خود را پس بگیرید.

تصور اشتباه شماره ۱۰: دارو در طول سم‌زدایی و نقاهت فقط تغییر یک اعتیاد به اعتیاد دیگر است

در مراکز توان‌بخشی مدرن، درمان با کمک دارو یک عمل رایج است. برای برخی، استفاده از داروهای تجویزی در طول درمان اعتیاد ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد. اما تفاوت‌های قابل‌توجهی بین داروهای تجویزی در توان‌بخشی و داروهایی که فرد ممکن است به آن معتاد شود وجود دارد.

داروهای مورد استفاده در توان‌بخشی برای مصارف خاص مورد تأیید FDA هستند. آنها ممکن است برای آرام‌کردن هوس‌ها درحالی‌که بدن شما مراحل سم‌زدایی را انجام می‌دهد یا کمک به فرد در حفظ ریکاوری استفاده شود. درحالی‌که برای همه مناسب نیست، درمان با کمک دارو تنها بخشی از برنامه بهبودی برای کسانی است که ارائه‌دهندگان پزشکی آن را ضروری تشخیص داده‌اند. این داروهای تأیید شده توسط FDA به‌گونه‌ای ساخته نشده‌اند که هوس شما را بالا ببرند و استفاده از آنها با نظارت پزشک بی‌خطر است. پزشک شما دوز مصرفی شما را زیر نظر خواهد گرفت و به شما کمک می‌کند تا زمانی که آماده شدید دارو را کنار بگذارید.

تصور اشتباه شماره ۱۱: توان‌بخشی فقط برای افراد ثروتمند است

هزینه‌های توان‌بخشی بسته به عوامل مختلف می‌تواند متفاوت باشد. اگر زیر یک آستانه درآمد مشخص هستید، ممکن است واجد شرایط مراقبت‌های بهداشتی عمومی برای مراکز درمانی خاص باشید. هزینه توان‌بخشی با بیمه می‌تواند بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از پرداخت به‌تنهایی باشد. حتی اگر بیمه شما بازپروری مواد مخدر را پوشش ندهد، برخی از مراکز بهبودی کمک‌های مالی یا برنامه‌های پرداخت را ارائه می‌دهند. کارفرمای شما ممکن است مایل باشد در هزینه‌ها کمک کند یا یکی از اعضای خانواده ممکن است بتواند کمک کند.

تصویر یک مرکز ترک اعتیاد

هزینه‌های بلند مدت اعتیاد به‌مراتب بیشتر از هزینه‌های کوتاه‌ مدت درمان پزشکی است.

پیشنهاد مطالعه: هزینه کمپ ترک اعتیاد

تصور اشتباه شماره ۱۲: اگر بعد از بازتوانی عود کردید به نقطه اول بازگشته‌اید

اعتیاد دوباره شکست نیست – این یک بخش طبیعی و حتی مورد انتظار بهبودی برای بسیاری از افراد است. مؤسسه ملی سوءمصرف مواد مخدر، درمان اعتیاد را با درمان فشارخون بالا مقایسه می‌کند. هر دو از یک الگوی مشابه از درمان، عود و تنظیم درمان پیروی می‌کنند.

درمان موفقیت‌آمیز اعتیاد معمولاً مستلزم ارزیابی مستمر است و عدم سوءمصرف مواد نشان‌دهنده شکست نیست بلکه نشان‌دهنده این است که درمان باید دوباره برقرار شود یا تعدیل شود یا اینکه درمان جایگزین موردنیاز است.

اگر با شکست مواجه شدید، امید خود را از دست ندهید. با مشاور یا حامی خود صحبت کنید، دوباره تمرکز کنید و به بهبودی فرصت دیگری بدهید.

تصور اشتباه شماره ۱۳: درمان قبلاً مؤثر نبود، بنابراین تلاش مجدد فایده‌ای ندارد

اگر قبلاً درمان را امتحان کردید اما نتوانستید هوشیاری خود را حفظ کنید، به این معنی نبوده که درمان مؤثر نیست. این به‌سادگی به این معنی است که شما در طول سفر بهبودی اعتیاد، چیزی را تجربه می‌کنید که برای یک فرد معمولی است. همان‌طور که مؤسسه ملی سوءمصرف مواد مخدر توضیح می‌دهد، ۴۰ تا ۶۰ درصد از افرادی که در حال بهبودی پس از اعتیاد هستند، دچار شکست یا عود می‌شوند. اگر قبلاً درمان را امتحان کرده‌اید به این معنی نیست که زمان تسلیم‌شدن فرا رسیده است.

 

اگر شما یا شخصی که می‌شناسید با اعتیاد به مواد مخدر دست‌وپنجه نرم می‌کنید، موسسه راهی به سوی نور می‌تواند کمک کند و فرد را از این بیماری نجات دهد.

ما از درمان‌های پیشرفته و مبتنی بر شواهد استفاده می‌کنیم و برنامه‌های فردی را متناسب با هر مشتری ایجاد می‌کنیم. ما همچنین می‌توانیم انواع اختلالات روانی مانند تروما، افسردگی، اضطراب و فرسودگی شغلی را درمان کنیم.

 

گردآوری توسط: موسسه راهی به سوی نور

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *